Råd om egenberedskap

Hva er god og dårlig beredskap for Norge?

(Illustrasjon: Bilde av beredskapsbrosjyre sendt til alle norske husstander fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap)

Hvis Storting og regjering ønsker økt beredskap i Norge, slik at kriser og krigstilstand kan håndteres bedre og med mindre konsekvenser for land og folk, er de folkevalgte og landet de skal styre, på vei bort fra god beredskap.

Antikrigs-Initiativet mener at en styrking av norsk landbruk er absolutt nødvendig for å øke graden av selvforsyning. Dette er god beredskap. Regjeringen velger derimot å gi et skambud til bøndene i årets landbruksoppgjør. I en situasjon der flere gårdsbruk blir lagt ned hver dag, en avvikling som har vart i årevis og gir Norge en selvforsyning på under 40%, resulterer dette i stadig dårligere beredskap.

God beredskap er å ha nasjonal suverenitet over energisektoren, lagre av mat, korn, drivstoff, medisiner og andre grunnleggende livsnødvendige varer, til minst et halvt års forbruk. Det er ikke god beredskap å legge opp til bestillinger der varer skal ankomme i siste liten, også kjent som «just in time»-prinsippet.

God beredskap for Norge er god kommunikasjon med venner, bekjente og ikke minst alle sine naboer! Det er ikke god beredskap å slutte og snakke med en av naboene, kutte all kulturell og sportslig kontakt, samtidig som Norge opprettholder normal kontakt på samme områder, med Israel og USA, som hver for seg har et folkemorderisk rulleblad som inneholder alle forbrytelser sett under solen. Antikrigs-Initiativet synes det er dårlig beredskap å hive en 1000-årig fred med Russland over bord. Norge bør jobbe for å oppnå og videreføre konstruktive forhold til alle verdens land, også Russland.

Det er god beredskap å ha et nasjonalt forsvar som kan hevde suverenitet over norske landområder og nasjonalt farvann. Det er dårlig beredskap å holde seg med et spesialisert innsatsforsvar til deltagelse i NATOs folkerettsstridige angrepskriger i Jugoslavia og Libya. Norge deltok i okkupasjonen av Afghanistan og det tok fire presidenter i USA, 20 år og flere billioner dollar å erstatte Taliban med Taliban. NATO eksisterer i dag på grunnlag av kriger og konflikter organisasjonen selv har skapt eller bidratt til. Det hadde vært god beredskap å forhandle om en ny sikkerhetsstruktur for Europa, noe Russland krevde i desember 2021 og som Stoltenberg arrogant fortalte at ble kontant avvist.

Det er dårlig beredskap å ha en sivil beredskapslov som gir regjeringen makt til å sette et samlet Storting til side. Heldigvis var professorene i rettsvitenskap, Benedikte Moltumyr Høgberg og Anine Kierulf beredt, så loven er foreløpig trukket tilbake.

Nasjonal sikkerhetsstrategi ble lansert 8. mai og legger opp til å stemple legitime politiske meninger som en nasjonal sikkerhetsrisiko. Dette er dårlig beredskap. God beredskap er å ha en stat og presse som tilrettelegger for åpen debatt, spesielt om de brennbare spørsmålene.

Nikolai Østgaard, Terje Alnes, Morten Reme og Espen Bentsen Øyulvstad – Arbeidsutvalget i Antikrigs-Initiativet

Kommentarer

Legg igjen en kommentar